img


     Makale Tarihi: 03.12.2020 - FCTU BLOG


Konut Alırken Bunlara Dikkat!

2007’den önce yapılan tüm binaların riskli ve araştırılması gereken sınıfa girdiğini ve insanların konut alırken daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Akıncı, ‘’İzmir fay hatlarının üzerinde yer alıyor. Kentimizde özellikle yüksek rakımlı kayalık zeminli bölgeler tercih edilmeye başlandı. Yatay mimari konusunda da talep artıyor. Urla Kuşçular mevkiinde m² fiyatları 4-5 binden 12-13 bine kadar yükseldi. Bir diğer önemli konu, konutun yapı ruhsatı ve m²’sinin tapu kadastroda işlenip işlenmediği. Eğer işlenmemişse orada farklı sorunlar var demektir’’ dedi.

İyi Araştırın
Az katlı binaların güvenli olduğunu, bununla birlikte yeni fore kazık tekniğiyle yapılan 25-30 katlı rezidans gibi binaların da teknik açıdan güvenli olduğunu dile getiren Akıncı, şöyle konuştu:

‘’Fore kazık tekniğiyle, binanın zemininde 50 metreye kadar bir temel çalışması yapılıyor. Kazık temeller, bir deprem sırasında temel hareketlerini azaltmanın en etkin yöntemlerinden biridir. Bu sistem binanın bütünlüğünü koruyarak zarar görmesini önlüyor. Binada sadece yanal bir sallantı hissediliyor. İnsanların konut satın alırken binanın yapım tekniği ve tarihi konusunda da emlakçılar veya gayrimenkul uzmanlarından bilgi alması gerekiyor.’’

Konut Satın Alanlar Bilinçli Davranmalı
İnsanların konut alırken daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini tekrar hatırlatan Hakan Akıncı ‘’İnsanlar daha az katlı veya müstakil doğa projeleri içinde yaşamak istiyor. Salgın nedeniyle artık evler online olarak 360 derece görüntüleme ile pazarlanmaya başlandı. Yatırımcı alacağı evi son aşamada geziyor. Fiziksel olarak ev gezmek mecburiyetinde kalmayan alıcılar daha farklı alternatifler arasında seçim yapabiliyor’’ sözlerini kullandı.

Buradayız, bekleriz..

iletişime geçin